وبلاگ یک دانشجوی معماری

اخبار دنیای من

وبلاگ یک دانشجوی معماری

اخبار دنیای من

نویسندگان

۶ مطلب در شهریور ۱۳۹۳ ثبت شده است

گروه معماری بیگ (BIG) برنامه‌های خود برای ایجاد یک محوطه گردشگاه عمومی در آرهاس اعلام کرد. ناحیه‌ای که در بندرگاه دومین شهر بزرگ دانمارک کشیده شده است. این پروژه چند عملکردی شامل 200 واحد مسکونی می‌شود که به همراه چندین فضای متنوع برای فعالیت‌های تفریحی با بافت محیط اطراف یکپارچه می‌شود. پروژه برای ساخت در سال 2015 برنامه‌ریزی شده است.

  • احسان داننده

به نقل طراح پروژه، علیرضا تغابنی: " کارفرما که جوانی موفق و تحصیلکرده است،خانه ای بزرگ میخواست که ویژه و شاخص باشد.شاید بیشتر نمونه های نئو کلاسیک مد نظرش بود و به ما هم پیشنهاد هایی نظیر ستون هایی متقارن در ایوان ورودی ،تزئینات رومی و نظایر اینها را می داد. ما با ایده ی انعطاف پذیری شروع کردیم و به این فکر کردیم که ساختمان ها نماهای متغیری داشته باشند. سعی کردیم با ادامه ی پروژه های گذشته مان ، با تغییر بازشو ها،به نتیجه برسیم.ایده ساختمانی که هم درونگرا باشد و هم برونگرا ،همچنین مطالعه ی اقلیم تابستانی شمال تهران(معتدل) و اقلیم زمستانی آن(سرد)،ما را به سمت و سوی آن سوق داد که چگونه می شود در زمستان حجمی بسته ،بدون تراس با پنجره هایی کوچک داشته باشیم و در تابستان حجمی شفاف و باز با تراسهایی عمیق و وسیع و پنجره هایی بزرگ. طرح مکعب گردان ،با تغییری همواره در حجم و فضای خانه نوعی معماری غیر قطعی به وجود می آورد که هم به خواسته های ما در زمستان وتابستان جواب مناسبی می داد و هم کارفرما را از خواسته کلاسیک اش منصرف کرد."

  • احسان داننده
  • احسان داننده

  • احسان داننده

سه جوان دیوانه هنگ کنگی اینبار برای اینکه تعداد کلیک و بازدید ویدئو خود در شبکه‌های اجتماعی را بالا ببرند دست به کار عجیبی زده‌اند. این سه نفر به قله یکی از مرتفع‌ترین آسمانخراش های هنگ کنگ با ارتفاع 1135 فوت (346 متر) رفته و در آنجا شروع به خوردن موز کرده و عکس سلفی گرفتند. ظاهرا این اقدام موفقیت آمیز بوده و استقبال خوبی هم از این ویدئو شده است!

  • احسان داننده

حضور هندسه در شکل‌گیری معماری ایرانی جزء لاینفک آن محسوب می‌شود؛ خطوط هندسی در راستای محورهای x و y امتداد می‌یابند و نقوش دوبعدی شکل می‌گیرند، از اجتماع این نقوش، ترکیبات زیبایی پدید می‌آید که در عین پیچیدگی، دارای ارتباط کل و جزء است و بدین‌ترتیب، خوانایی را با ذات خود همراه می‌کند. با اضافه شدن پارامتر z و تغییر آن، این اشکال دوبعدی فضا را نتیجه می‌دهند، فضایی برگرفته از هندسه که با حضور انسان در آن، “معماری” خلق می‌شود.

  • احسان داننده